Przegląd złączy i ich właściwości

 

Złącze HDMI

HDMI – złącze do cyfrowej transmisji sygnału obrazu i dźwięku. HDMI (High Definition Multimedia Interface) to złącze 19 PIN (typ A) do cyfrowej transmisji audio i sygnału video, dzięki czemu nie dochodzi do obniżenia jakości podczas zamiany sygnału cyfrowego na analogowy i odwrotnie. Zawiera również komunikacyjny kanał danych, przeznaczony do transmisji informacji pomiędzy urządzeniami. HDMI jest kompatybilny z DVI-D.

 

Złącze DVI-DDVI-D – złącze do cyfrowej transmisji sygnału obrazu. DVI-D (Digital Visual Interface – Digital) stosowany z reguły w dziedzinie technologii komputerowej umieszczone przeważnie w urządzeniach wyświetlających np. projektorach video lub monitorach, można spotkać je również w odtwarzaczach DVD. Wtyk 25 PIN.

 

Złącze SCARTSCART – (EUROZŁĄCZE) złącze do transmisji sygnału obrazu i dźwięku, 21 PIN. Informacje dot. obrazu transmitowane są sygnałem w kolorach podstawowych RGB (czerwony, zielony, niebieski) tworzących obraz telewizyjny. Bardzo dobra wzajemna kompatybilność urządzeń oraz wysoka jakość obrazu. Zaletą przewodu z wtykami SCART jest wysoki poziom jakości transmisji sygnału video i audio przy jednoczesnej prostej instalacji.

 

Złącze Component VideoComponent video (inne oznaczenie VIDEO , YCrCb lub YPrPb; YUV) – transmisja sygnału video za pomocą trzech kabli z wtykami typu RCA (CINCH) o wysokiej jakości. Sygnał video dzieli się na składniki (Y) luminancji (jasność) a następnie chrominancji (kolor) na (Cr/Pr) czerwień i (Cb/Pb) niebieski, zapewniając wysoką jakość kontrastu jasności i koloru. Składniki chrominancji określają różnice pomiędzy czerwonym, ewentualnie niebieskim sygnałem, a sygnałem zielonym – transmitowane są wyłącznie różnice kolorów. Typowe oznaczenie wtyków CINCH to kolor zielony, niebieski, czerwony.

 

Złącze S-videoS-VIDEO – (inne oznaczenie miniDIN 4, Y/C) – transmisja sygnału video podzielonego na składniki luminancji (czarno-biała) i chrominancji, co pozytywnie wpływa przede wszystkim na jasność. Jakość transmitowanego sygnału jest gorsza od transmitowanego sygnału video złożonego z trzech składników (component VIDEO lub RGB), ale wyraźnie lepsza od kompozytowego sygnału video.

 

Zlącze VideoVIDEO – (inne oznaczenie video kompozytowe, FBAS, CVBS) – często stosowane złącze typ RCA (CINCH) do transmisji sygnału video. Wygodny sposób połączenia, ponieważ wszystkie składniki sygnału video przekazywane są przez jeden kabel. Jednak wspólne przekazywanie składników powoduje wzajemne oddziaływanie, co powoduje obniżenie jakości transmitowanego sygnału video. Typowe oznaczenie wtyku CINCH to kolor żółty.

 

Złącze antenoweIEC (złącze antenowe) – złącze do transmisji sygnału audio i video służące do prostego podłączenia kabla koncentrycznego. Przeważnie stosowany do połączenia z gniazdem antenowym odbiornika. Nie zalecane do wykorzystania w celu kolejnej transmisji sygnału audio/video pomiędzy urządzeniami.

 

Złącze digital audioDigital audio – złącze typ RCA (lub CINCH) służące do transmisji sygnału audio w formie cyfrowej, korzyścią jest to, że dźwięk wielokanałowy można transmitować za pomocą jednego wtyku. Do wyjścia digital audio zaleca się podłączyć kabel specjalnie przeznaczony do transmisji sygnału cyfrowego poprzez złącze RCA (CINCH). Typowe oznaczenie wtyku CINCH to kolor pomarańczowy.

 

Złącze audio stereoAUDIO (stereo) – dwa złącza typu RCA (lub CINCH) przeznaczone do transmisji sygnału audio (stereo) dwukanałowego. Typowe rozróżnienie wtyków dla lewego kanału L (left) to kolor biały, a dla prawego kanału R (right) to kolor czerwony.

 

Złącze jackJACK 3,5mm stereo – złącze przeznaczone do transmisji sygnału audio (stereo) dwukanałowego. Najczęściej stosowany do wyjść MP3 audio, odtwarzaczy CD oraz dodatkowych wejść systemów audio.

 

Złącze FireWire 4pinFIREWIRE 4pin – (interfejs IEEE 1394) – złącze 4 PIN stosowane z reguły w technologii komputerowej do szybkiej transmisji danych. Z reguły służy do połączenia kamery video, ewentualnie aparatu fotograficznego z komputerem.

 

Złącze FireWire 6pinFIREWIRE 6pin – złącze 6 PIN stosowane z reguły w technologii komputerowej do szybkiej transmisji danych. Z reguły służy do połączenia kamery video, ewentualnie aparatu fotograficznego z komputerem.