Obracana koncówka HDMIWzrost sprzedaży telewizorów, tunerów SAT, odtwarzaczy Blu-ray, itp. wykorzystujących interfejs HDMI spowodował konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań w przewodach HDMI, pozwalających na dogodne połączenie urządzeń. Na rynku pojawiły się przewody HDMI z obracanymi wtykami 180°. Przewody te idealnie nadają się do zastosowania w miejscach, gdzie urządzenia zamontowane są bardzo blisko ściany, w miejscach gdzie przewód z tradycyjną prostą wtyczką się nie sprawdzi. W takich wypadkach przewód z obrotowym wtykiem jest jedynym ratunkiem, pozwalającym uniknąć fatalnego w skutkach zaginania przewodu. Wtyczkę taką można złamać o 90° w prawo i w lewo, a także obrócić o 180° dopasowując kabel do przestrzeni, w której został ustawiony sprzęt. Ruchoma wtyczka nie wpływa w żaden sposób na jakość przesyłanego sygnału Full-HD 1080p.

Rozwój technologiczny sprzętu RTV spowodował również zmiany w okablowaniu. Wraz z wprowadzeniem na rynek technologi 3D oraz dostępu do internetu w urządzeniach RTV pojawił się nowy standardu przewodów HDMI: Standard HDMI Cable with Ethernet oraz High Speed HDMI Cable with Ethernet. Zastosowano w nich następujące technologie:

Kanał zwrotny audio:
Możliwość przekazania dźwięku z telewizora do wzmacniacza AV, tylko jednym kablem. Dodatkowy kabel audio nie jest już potrzebny.

Funkcjonalność 3D:
Obecnie wszystkie systemy kina domowego 3D wykorzystują interfejs HDMI.

Dodatkowa głębia kolorów:
Nowy standard obsługuje rozszerzoną głębie ostrości, dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie zdjęć z najbardziej wiernymi oryginałowi kolorami.

Wbudowany kanał Ethernet:
Dzięki temu kanałowi możliwe jest przekazywanie dwukierunkowe danych maks. do 100 Mbit/sek. bez dodatkowego kabla sieciowego.