Jak mierzyć wartości różnych parametrów w poszczególnych sieciach, aby na pewno zmierzyć właściwie i odczytać właściwie. Do tego niezbędny będzie odpowiedni miernik parametrów sieci. Kto ma go wybrać i na jakiej podstawie? Wydaje się to być, trudne zadanie.

Na jakich parametrach się skupić? Jak wybrać z całego gąszczu te najważniejsze? Odpowiedź jest prosta – nie bawmy się w to sami, jeśli nasze pojęcie o elektronice, o sieciach pod napięciem jest żadne, znikome, czy nawet średnie. Tutaj potrzebna będzie osoba, która jest specjalistą. To właśnie do fachowca będzie należało, by na podstawie danych o sieci i jej schemacie instalacji ocenić, co mierzyć i w których miejscach.

To bardzo odpowiedzialne zadanie i trzeba się na tym znać. Producentów mierników parametrów sieci jest całkiem sporo na polskim rynku, więc trzeba się na coś zdecydować. Dobrą jakość za cenę, która nie zrujnuje firmowego, czy prywatnego budżetu jest firma Lumel, która oferuje mierniki z serii VPS11.

Miernik parametrów sieci VPS11

Spośród wielu na rynku wyróżniają się one bardzo jasnym i przejrzystym wyświetlaczem, który pokazuje wartości do jednego miejsca po przecinku w jednym lub trzech rzędach – w zależności ile wartości chcemy mierzyć. Charakteryzuje się dosyć dobrą dokładnością pomiarów zarówno napięcia, jak i natężenia. Wielkość błędu szacuje się jako 1%.

Natomiast nadrabia zdecydowanie łatwością obsługi i intuicyjnością, dzięki specjalnym kilku klawiszom oznaczonym jako funkcyjne. Co więcej – można ustawić w pamięci wartości minimalne i maksimum mierzonych parametrów i mieć doskonały punkt odniesienia.