Jeśli myślimy o montażu prowadnic łańcuchowych, to po pierwsze musimy wziąć pod uwagę tzw. wygięcie wstępne, które to odpowiada za zdolność do samonośności zarówno swojego ciężaru, jak i kabli czy przewodów giętkich, które są w środku.

Jednocześnie prowadnica pozostaje w danym położeniu bądź jest lekko wygięta.

Oczywiście samonośność ma swoje wartości graniczne, które są określone  w zależności od rodzaju kabli czy przewodów giętkich. Jeśli zdarzy się tak, że stosunek samonośności do masy na metr będzie powyżej max, to wtedy można zastosować tzw. wałki wspierające.

Jeśli układamy prowadnice poziome to zwykle możemy mówić o pokaźnych prędkościach, które będą dopuszczone przy komunikacji. Jeśli natomiast potrzebujemy prowadnice w orientacji pionowej, to mogą być prowadzone bez tego podstawowego wstępnego wygięcia.

Montaż prowadnic poziomych może być albo z elementem ruchomym na górze, albo obie prowadnice mogą być nałożone jedna na drugą, albo może być na boku, albo w ułożeniu pierścieniowym.

Montaż prowadnic pionowych odbywa się bez wygięcia wstępnego i albo z zagięciem u góry, albo u dołu, albo w kombinacji ruchu poziomego z pionowym.